Lijekovi u BiH duplo skuplji nego u regionu

Bez autora
Dec 22 2015

Lijekovi koji se koriste za liječenje srca, krvi, krvotvornih organa, masnoće u krvi, nervnog i probavnog sistema u BiH i RS skuplji su do nekoliko puta nego u zemljama regiona.Razlog je što BiH kao jedina zemlja u Evropi ne kontroliše cijene lijekova na svojoj teritoriji i što više od tri godine zbog uticaja farmaceutskih lobija ne usvaja pravilnik kojim bi se omogućilo formiranje cijena približno onima u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji.

Lijekovi u BiH duplo skuplji nego u regionuLijekovi koji se koriste za liječenje srca, krvi, krvotvornih organa, masnoće u krvi, nervnog i probavnog sistema u BiH i RS skuplji su do nekoliko puta nego u zemljama regiona.

Razlog je što BiH kao jedina zemlja u Evropi ne kontroliše cijene lijekova na svojoj teritoriji i što više od tri godine zbog uticaja farmaceutskih lobija ne usvaja pravilnik kojim bi se omogućilo formiranje cijena približno onima u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji.

Primjera radi, pacijenti u Srbiji i Hrvatskoj za lijek klopidogrel, koji se koristi za liječenje krvi i krvotvornih organa, plaćaju 9,2 KM, odnosno 16,86 KM, dok građani BiH i RS za taj lijek moraju izdvojiti 28,59 KM. Slično je i sa većinom ostalih lijekova koji se koriste za bolesti krvi. U boljoj situaciji nisu ni bh. pacijenti koji se liječe od neke nervne bolesti, pa tako npr. za lijek ropinirol u Srbiji se plaća 24,6, u Hrvatskoj 32,81, a u BiH 51,87 KM.

"Farmaceutska mafija postoji svugdje u svijetu, ali mi imamo neku posebnu, izgleda virusnu farmaceutsku mafiju koja se oglušila o sve zakone koji postoje", rekao je Miodrag Femić, predsjednik Međunarodne asocijacije doktora medicine za jugoistočnu Evropu. On kaže da je sve više građana koji idu u Srbiju po lijekove koji su "tamo od pet do deset puta jeftiniji nego kod nas".

"Običan hemomicin od 500 ili 250 mg kod nas košta 14,7 KM, a u Srbiji 2,6 KM i na tome možete vidjeti kolika se marža uzima kod nas", rekao je Femić, dodajući da, ipak, ima pojedinih lijekova koji su u RS jeftiniji nego u Srbiji.

Jedan od razloga zbog čega su lijekovi u BiH skuplji u odnosu na one u regionu je i visoka stopa PDV-a koja iznosi 17 odsto, dok je u Srbiji i Hrvatskoj ona diferencirana, odnosno na neke lijekove iznosi nula odsto, na neke pet, sedam ili devet odsto. Podsjećanja radi, "Nezavisne" su ranije objavile da pacijenti i fondovi zdravstvenog osiguranja u BiH zbog nepostojanja pravilnika o cijenama lijekova godišnje ostaju bez više od 100 miliona KM. Prema računici koju je uradila Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, usvajanjem pravilnika uštedjelo bi se 56 miliona evra, od čega bi fondovima u kasi ostalo više od 42 miliona evra.

Ova agencija izradila je Pravilnik o načinu kontrole i načinu oblikovanja cijena lijekova, međutim taj dokument treba da bude usvojen od strane Savjeta ministara BiH, koji već duže od tri godine o tome ne želi da raspravlja. U prethodnim danima nekoliko puta smo u Savjetu ministara BiH pokušali doći do odgovora na pitanje zbog čega se ne usvaja pravilnik, ali nismo uspjeli.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik